Бабини постни вкусотии от Сливенския край

Публикувано на: юни 22, 2020

Скъпи приятели, през месеца продължаваме да ви представяме рецепти от региона, включени в кулинарните сборници „Вкусно пътешествие из Сливенския край“. Подготвили сме ви Ден на бабините закуски, Ден на баницата, Ден на гювечите и т.н.

Днес представяме рецепти за постни ястия.

 

Лозови връхчета с ориз /Сливен/

Продукти: лозови връхчета; няколко стръка зелен лук; олио; ориз; чесън; орехи; накълцан копър; кисело мляко; червен пипер

Приготвяне: Набират се лозови връхчета, заедно с тъничките мустачки. Колкото повече са, толкова по-добре. В тенджера се задушават няколко стръка зелен лук / може и стар/ с малко олио и 2-3 супени лъжици вода. Прибавят се нарязаните лозови връхчета с нежните листенца и мустачките. Позавъртат се няколко минути да променят цвета си, посоляват се и се добавят оризът, да стане „стъклен”. Ястието се залива с гореща вода – на чаша ориз 3-4 чаши вода. Доварява се на тих огън. Отделно се намачкват чесън с орехи, добавя се много накълцан копър и добре се обърква с кофичка кисело мляко. В тиганче се запържва олио с червен пипер. Ястието се сипва в чиния, отгоре – няколко лъжици от подлученото кисело мляко и се полива със запръжката.

 

Боб халва /Старо село/

Това ястие се приготвя от сух боб /бакла/. Баклата се накисва във вода да престои един ден, след което се отделят люспите й. Вари се на бавен огън до сгъстяване. След като се сгъсти, се овкусява с джоджен и сол на вкус. Прави се запръжка с олио и се разстила в тава. Ястието се поднася студено.

Каша от туршия /Божевци/

Продукти: 2 кисели домата; 2 кисели чушки; 1 глава лук; 2 с.л. олио; 2 с.л. брашно; 1 к.л. червен пипер

Приготвяне: Лукът се запържва в олиото. Прибавя се брашното да се запържи, слага се и червеният пипер. Разбърква се добре и се прибавят нарязаните чушки и домати, изпържват се и те и се заливат с хладка вода. Всичко това ври около 10 минути, докато се сгъсти, и се снема от огъня. Не се слага сол.

Боб на цървул по сотирски

Накисва се черен боб. В олио се слага лук и се запържва, след това се слага бобът да се свари и се приготвя каша.

 

Крушарски сливи с лук

Продукти: 7-8 глави лук; 2 ч.ч. сушени сини сливи; половин ч.ч. растително масло; 1 ч.л. червен пипер; 1 с.л. брашно; 1 с.л. оцет; 1 ч.л. захар; сол на вкус

Приготвяне: Лукът се задушава в мазнината и малко вода. Прибавят се предварително накиснатите сливи, заливат се с вода и се варят до омекване. Прибавят се след това размитото с вода брашно, червеният пипер, оцетът, захарта и сол. Ястието се вари още десетина минути и се отстранява от огъня.

Прасена каша със зелева чорба /Чинтулово/

Приготвяне: Празът се нарязва на ситно и се запържва добре. Залива се със зелева чорба и се оставя да уври. Отнема се от огъня и на мазнината отгоре се поръсва внимателно брашно. Когато падне, се разбърква добре и се вари отново. Слага се малко гюзум и чубрица, по желание – и люта чушка.

 

Ястие с нахут /хумус//Панаретовци/

Продукти: 300 г. нахут /2,5 ч.ч./; 5-10 скилидки чесън; 4 с.л. сусамов тахан; сол на вкус; 5-6 с.л. зехтин; сокът на 2 лимона /на вкус/; пушен червен пипер или лют червен /на вкус/; запечени ядки /кедрови или орехови/; запечени и счукани зърна кимион

Приготвяне: Нахутът се накисва от вечерта в студена вода. На другия ден се измива, залива се с чиста вода и се вари до омекване. Отцежда се и се претрива през цедка. Може да се оставят малко цели зърна за украса. Към пюрето се прибавя счуканият чесън, сол, тахан, кимион, постепенно лимоновият сок и зехтинът, като се разбърква много добре. Опитва се на вкус. Изсипва се в широк съд, поръсва се с червен пипер, ситно нарязан магданоз и целите зърна нахут.

 

Люшкан черен боб на каша /Мечкарево/

Приготвяне: Задъртелият черен боб се олюшква от шлюпките. Зрънцата се накисват за една нощ във вода, /като се накипнат, после по-лесно се обелват люспичките от тях/. Запържва се /кавърдисва/ една главичка ситно нарязан лук, запържва се и бобът, прибавят се червен пипер и сол. Като се запържат, се слага вода да врат. Когато се свари бобът, се прави кашичка от брашно и вода и се прибавя към боба да заври и да го сгъсти. Когато поизстине, се прибавят оцет и счукан чесън. Прави се и запръжка от олио и червен пипер и се залива отгоре.

 

Лятна манджа /паприкаш/ /Мечкарево/

Продукти: всичко, което има в градината – лук; пипер /зелен, червен/; домати; патладжан; бамя.

Приготвяне: Нарязват се 2-3 глави лук на по-едричко и се запържват в мазнина. Прибавят се нарязани червени и зелени пиперки, патладжан на кубчета, белени нарязани домати и бамя. Запържват се с червен пипер и се долива с вода 2-3 пръста над зеленчуците, прибавя се сол на вкус. В манджата се пускат и дребни пиперки /цели/. По желание могат да се сложат и картофи. Когато водата поизври и зеленчуците са готови, ястието се сваля от огъня и се добавя нарязан магданоз.

Боб в гърне /Жеравна/

Продукти: 1 глава лук; боб; сол; брашно; черен пипер; клонче чубрица; една сушена пиперка /може и прясна/

Приготвяне: Нарязаният лук и бобът се пускат в гърнето, пълно с вода, и се слагат 1 с.л. олио и пиперката. Вари се на бавен огън. Когато бобът се свари, се прави запръжка от малко олио, 1 с.л. брашно, черен пипер и сол. Слага се и чубрицата и се оставя да поври още малко.

 

Постни пълнени сухи пиперки с ориз за Бъдни вечер /Мечкарево/

Продукти: 10-12 сухи пиперки; 1 средна глава лук; 1 морков; 1 голям домат; 1 ч.ч. ориз; сминдух; сол; черен пипер; олио

Приготвяне: Изсушените пиперки се накисват в подсолена вода за 5-10 минути. В тенджерка се сгорещява олио /шарлан/, а в него до златисто се запържват нарязаните на ситно лук и морков. Прибавя се доматът, нарязан на ситно, сол, черен пипер и сминдух. След това се добавя оризът да се запържи и когато е полуготов, се сваля от огъня. Пълнят се пиперките, нареждат се в тавичка, слага се още малко олио и водичка, и се запичат в печката.

През 2019 г. НЧ „Пробуда-1938“ – с.Панаретовци работи по проекта „Вкусни пътешествия из Сливенския край“, финансиран по Дарителски кръг „За по-добро бъдеще на Сливен 2018”, на фондация „Обществен дарителски фонд-Сливен”. Проектът имаше за цел да опази и популяризира традиционни кулинарни рецепти от региона чрез издаването на сборниците “Вкусни пътешествия из Сливенския край“. В сборниците са документирани автентични ястия, свързани със Сливенския край. По проекта се проведоха срещи в 12 населени места (Сливен и селата Драгоданово, Мечкарево, Николаево, Старо село, Тополчане, Трапоклово, Самуилово, Глушник, Панаретовци, Бяла и Ковачите) с представители на читалища и местни жители, познаващи традициите, бяха събрани рецепти, организираха се кулинарни изложби, изготвени бяха кулинарни анкети и др.