Приключи вторият младежки театрален фестивал „Сливенски вятър”

Публикувано на: април 28, 2017

Приключи вторият младежки театрален фестивал „Сливенски вятър”


Вторият младежки театрален фестивал „Сливенски вятър” приключи снощи с гала-вечер и церемония по връчване на наградите на отличените участници в зала „Сливен”. В тазгодишния фестивал взеха участие над 180 деца от театрални трупи към сливенски училища. 13-те постановки от програмата бяха представени на сцените на зала „Зора”, ДНА, Арт-център „Седем”, зала „Сливен” и етнографски комплекс „Хаджиданчови къщи” от 19 до 27 април. Жури с председател Катилей Кателиев от Държавен куклен театър-Сливен, и членове актрисата от Драматичен театър „Стефан Киров” Николина Велчева и художникът Петър Кайраков, оцени младежките постановки и определи носителите на най-важните награди – за най-добра мъжка и женска роля, и за колективно изпълнение. Младежко жури в състав Иван Стоянов, Жорета Джангозова и Девина Василева, определи три награди: за най-впечатляващ спектакъл, за най-атрактивен спектакъл и за най-поучителен спектакъл.


На гала-вечерта в зала „Сливен” присъстваха Пепа Чиликова, заместник-кмет по хуманитарни дейности, и Стоян Марков, заместник-кмет по икономическо развитие, ръководители на театрални трупи, участници във фестивала, родители и гости. „За мен е удоволствие да Ви приветствам за участието във втория младежки театрален фестивал „Сливенски вятър”. Искам да Ви пожелая сцената на зала „Сливен” да стане началото на Вашите успехи. И дано сливенският вятър продължи да Ви държи в полет, а Вие да развивате и изразявате себе си чрез театър”, каза в приветственото си слово Пепа Чиликова.

 


Наградите на отличените връчиха Катилей Кателиев и Николина Велчева от професионалното жури, и Иван Стоянов и Девина Василева от младежкото жури. За доброто настроение на присъстващите се погрижиха певци от вокално студио „Усмивка” с ръководител Мария Желева.


Младежки фестивал за театър „Сливенски вятър” се осъществява с подкрепата на фондация „Обществен дарителски фонд-Сливен”, община Сливен, фондация „Работилница за граждански инициативи” и фондация „Чарлз Стюарт Мот”. Събитието е част от основната програма на фондация „Обществен дарителски фонд-Сливен”.

Ето и отличените:

ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ 

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от актьори“

МЛАДША ВЪЗРАСТ

за спектакъла „Ян Бибиян“ с ръководител актрисата Борислава Русева:

награда за ролята на Ян Бибиян, получава Ирка

награда за ролите на Мирилайлай и Кацаря, получава Рая

за спектакъла „Кристалната пантофка“, с ръководител Ивайло Гандев:

награда за ролата на Кряля, получава Кристиян Сяров

награда за ролята на Принца, получава Стефан Бонев

награда за ролята на Хортензия, получава, Мегън Цонева

награда за ролята на Жасмина, получава Златина Василева

награда за ролятя на първия министър, получава Александър Йовчев


В ГРУПАТА НА АКТЬОРИТЕ ОТ СТАРША ВЪЗРАСТ ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ НЕ СЕ ПРИСЪЖДАТ

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от преподаватели“ 

МЛАДША ВЪЗРАСТ

награда за ролята на Райна, в спектакъла „Женско царство“, получава Елизабет Георгиева

награда за ролята на Стоянчо, в спектакъла“Женско царство“ получава Атанас Косев

СТАРША ВЪЗРАСТ

за ролята на Захари Стоянов в спектакъла „Святата истина ми бе знамето“ получава Лазар Лазаров

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от ученици“ 

МЛАДША ВЪЗРАСТ 

за ролята на Тошка, в спектакъла „Татул“ получава Розалина Влахова


СТАРША ВЪЗРАСТ

за ролята на Лазар Глаушев и за сценарий на „Железният светилник“, получава Ивайло Киров

за ролята на Катерина в „Железният светилник“, получава Калина Чиликова

за ролята на Султана в „Железният светилник“, получава Анелия Маслинкова

за ролята на Рафе Клинче в „Железният светилник“, получава Азад Ахмед

за ролята на Аврам Немтур в „Железният светилник“, получава Алид Саддулов

за ролята на Ния в „Железният светилник“, получава Боряна Савова

за ролята на Божана в „Железният светилник“, получава Камелия Василева

за ролята на наместника в „Железният светилник“, получава Никола Николов

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от актьори“ 

МЛАДША ВЪЗРАСТ 

ПЪРВА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР СПЕКТАКЪЛ получава представлението „Кристалната пантофка“ на Детски театър „Зора“ при Народно читалище „Зора“, с ръководител Ивайло Гандев

ВТОРА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР СПЕКТАКЪЛ получава представлението „Ян Бибиян“ на Детска театрална трупа при сдружение „Блян, романтика, цветя и космос“, с ръководител Борислава Русева

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА ХУДОЖЕСТВЕНО СЛОВО получава рециталът „Маймуни на черешата“ в изпълнение на ученици от 1 и 2 клас на Начално училище „Васил Левски“, с ръководител Вяра Начева

СРЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА ХУДОЖЕСТВЕНО СЛОВО получава рециталът „Поетични щуротии“, в изпълнение на ученици от 3 и 4 клас на Начално училище „Васил Левски“, с ръководител Вяра Начева

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА получават Райно Петков, Мартин Бонев, Кристиян Ставрев и Кристиян Божинов, за ролите си на готвачи в спектакъла „Кристалната пантофка“, с ръководител Ивайло Гандев

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА ВЪОБРАЖЕНИЕ И ТВОРЧЕСТВО ЗА РАБОТА С ДЕЦА-АКТЬОРИ получава актрисата Вяра Начева за поетичните рецитали по стихове на Виктор Самуилов

СТАРША ВЪЗРАСТ 

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА ХУДОЖЕСТВЕНО СЛОВО получава рециталът „Поема за щастието“ на учениците при Хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“, с ръководител Димитър Марков

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от преподаватели“ 

ПЪРВА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР СПЕКТАКЪЛ получава представлението „Железният светилник“, на театрална трупа при Природо-математическа гимназия, с ръководител Веселина Симеонова

КАТЕГОРИЯ „Групи, ръководени от ученици“ 

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА СПОЛУЧЛИВ ОПИТ ЗА ДРАМАТУРГИЯ ОТ УЧЕНИЦИ получава спектакълът „Лиса в объркания свят“ на театрална формация „Вълшебство” при Арт-център „Седем” 

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА ЗА АНСАМБЛОВО ИЗПЪЛНЕНИЕ получава ТЕАТРАЛНА ФОРМАЦИЯ „ВЪЛШЕБСТВО“ при Арт-център „Седем”

НАГРАДИ НА МЛАДЕЖКОТО ЖУРИ

НАГРАДА ЗА НАЙ-АТРАКТИВЕН СПЕКАКЪЛ СЕ ПРИСЪЖДА НА представлението „Ян Бибиян“ на детска театрална трупа, с ръководител Борислава Русева

НАГРАДА ЗА НАЙ-ВПЕЧАТЛЯВАЩ СПЕКТАКЪЛ получава Театрална формация „Вълшебство“ при Арт-център „Седем” 

НАГРАДА ЗА НАЙ-ПОУЧИТЕЛЕН СПЕКТАКЪЛ получават двата рецитала по стихове на Виктор Самуилов, изпълнени от ученици от Начално училище „Васил Левски“, с ръководител Вяра Начева

СПЕЦИАЛНА НАГРАДА НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА ОБЩЕСТВЕН ДАРИТЕЛСКИ ФОНД-СЛИВЕН се присъжда на театралната трупа при 2 е клас на 11 СУ, с ръководител Светла Илчева, и театралната трупа при 1 СУ, с ръководител Петя Раденкова

Грамота за „Колективно словесно творчество“, получава Детска театрална формация при 7 средно училище, с ръководител Албена Костова

Грамота за „Опит за Карнавал на приказни герои“ получава Училищен театър „Мечтание“ при ПГИ „Проф.Д-р С.Табаков“

Грамота за „Театрална изява – Пролетно настроение“ получава детска театрална трупа при 5 средно училище „Пейо Яворов“

Грамота за „Опазване на фолклорно богатство“ получават:

– Детска театрална трупа при 1 СУ „Хаджи Мина Пашов“, с ръководител Петя Раденкова

– Детска театрална трупа при 3 СУ „Д-р Иван Селимински“, с ръководител Огнян Тодоров

– Приказно студио „Щурче в ухото“ към 11 СУ „Константин Константинов”, с ръководител Светла Илчева   

 

Източник: Сливен Нюз